Tehnoloogia areng lambakasvatuse teenistuses

26. aprill 2007 Meie Maa
Loe kommentaare | Kommenteeri

Saaremaa üks suurematest lambafarmidest asub teatavasti Lümanda vallas ja kannab nime Saaremaa Ökoküla AS. Momendil on seal lambaid koos talledega üle 1000, neist ca 500 põhikarja uted. Kokku toimetab firmas viis inimest, taktikeppi hoiab ammu teada-tuntud lambakasvataja Koit Kull .

Kuna igakevadine aedade tegemine on loomakasvatajate üks aeganõudvamaid ja tülikamaid tegevusi, on Koit otsinud võimalust seda mugavamaks ja lihtsamaks muuta, et võimalikult palju aega jääks sisulisele tööle ehk lambakasvatusele. Ja ta on selle mooduse firma jaoks leidnud ning ka lahendanud.

Rappa aiariistade tehnoloogia – lahenduse võti

Koit Kull märkis pikaaegseid suhteid teiste lambakasvatajate, sealhulgas taanlastega. Juba kolm-neli aastat on ta kasutanud taanlastelt ostetud vana ja kasutatud tehnoloogiat, mis on end igati õigustanud. Nüüdseks aga on jõutud soetada päris uued seadmed, mida Koit Kull ka teistele lambakasvatajatele soovitab. See tehnoloogia kannab Rappa nime.

Tegelikult on Rappa Inglise firma. Juba James Rappa vanaisa oli lambakasvataja ja neil oli samuti eesmärk karjatamisel võimalikult “kiiresti” lammastega edasi liikuda ning nii see tehnoloogia sündis. Iseenesest on see väga lihtne moodus. Käsikärul on kolm traadirulli, seega saab kolm traati korraga lahti tõmmata, vajadusel need kiiresti jälle kokku kerida ja mujale ümber paigutada. Rullis on 600 meetrit traati, seega on 600 meetrit aeda ühe liigutusega pingutatav. Traatide kõrgused ja vahed on kergesti muudetavad, vahetugipostid hõlpsasti paigaldatavad (iga kümne meetri järel). Koit ütles, et on vaja ainult nurgad ja postid maha panna ja seejärel on võimalik kahekümne minutiga kahele hektarile aed ümber panna. See on kompleksne süsteem. “Tehnoloogia on lihtne, aga geniaalne, oleme väga rahul,” ütles Koit Kull .

Rappa on väga usaldusväärne firma. Seda tehnoloogiat kasutab peale inglaste ja taanlaste ka selline hiigel-lambakasvatusmaa nagu Uus-Meremaa.

Saaremaa Ökoküla AS on Rappa ametlik esindaja Baltimaades. Seda süsteemi kasutab veel paar Saaremaa farmerit.
Muide, analoogne süsteem on ka veiste karjatamisel, ainult vahepostid on teised ja traate on üks. Veiste aia postid on pärit Uus-Meremaalt.

Käru asemel ATV

Ökoküla kasutab käru asemel ATV-d, sest neil on palju maad ja nii on töö veelgi efektiivsem, ka mugavam. Seda tööd teeb Aire Treirart, kes aedadega üksi hakkama saab. Lambad ja aiad on tema vastutusel. Tal on taskus tester, mis näitab ära voolu pinge. Kui traadid on mingil põhjusel lõtvunud või aed maas, näitab tester ära ka vigastuse suuna.

Tänaseks on nad grupi lammastega juba osa maad üle käinud, nüüd korjab Aire aia uuesti kokku ja paigaldab mujale. Üldiselt on aga nii, et kaks naist toimetavad aastaringselt ära 1000 lammast. Pingeline aeg on poegimisperiood – poolteist kuud ollakse ööpäevad läbi laudas, kahes vahetuses. Poegimise ajal on praktikal olnud ka üks Eesti maaülikooli tudeng, nii juba aastaid. Ise tehakse ära talvesööt, investeeritakse söödatootmise tehnikasse. Asi edeneb, ettevõtte jaoks on normaalne kuni 2000-pealine kari

Messikogemus oli nende jaoks uus

Nädal tagasi käidi Riia Agri messil ja ka Tartus maamessil, et seda tehnoloogiat tutvustada. See on Balti riikides suhteliselt uus tehnoloogia. Kuna maal on tööjõudu igal pool vähe, tuleb tootmistehnoloogiat intensiivistada, et vähema tööjõuga hakkama saada. Huvi oli mõlemal messil suur.

This entry was posted in . Bookmark the permalink.