TASUB TEADA – Täispiimaasendaja toidab talled

25. jaanuar 2007 Meie Maa
Loe kommentaare | KommenteeriVeel kümmekond aastat tagasi toideti tallesid, kelle ema oli hüljanud, kuna tal lihtsalt polnud piima, või näiteks olid kolmikud talled, lehmapiimaga ja tallest sai enamasti normaalne lammas. Aga nüüd on meie külades olud palju muutunud, taluperes peetakse küll lambaid, aga samal ajal pole naturaalset lehmapiima ka hädapärast kusagilt võtta, kuna ümbruskonnas polegi enam lehmapidajaid. Kuna välisriikides on talledele antavat täispiimaasendajat ammu saada, hakati olukorrale lahendust otsima ka Eestis.
Täispiimaasendajat otsustati hakata valmistama AS Dessert Türi tsehhis ja selle retsepti koostamisel osalesid ka Lambakasvatajate Seltsi liikmed, Saaremaal Koit Kull . “Kasutame oma tooraineks puhast täispiima, seda võivad julgelt kasutada ka mahetootjad,” kinnitas Türi tsehhi juhataja.Retsepti koostasid tootja ja lambakasvatajad koos

Võrreldes näiteks Hollandi samalaadse toodanguga, on Eestis toodetud täispiimaasendaja tunduvalt odavam, kuid ei ole oma kvaliteedilt sugugi kehvem.” Kaupa väljastatakse kümnekilostes pakendites ja selle koostises on 74% piimapulbrit, 21,6% õliga vadakupulbrit, 4% sojajahu ning vitamiine ja mitmeid mikro-makroelemente: kaltsiumi, fosforit, naatriumi, kaaliumi, rauda, tuhka jm. Ühesõnaga – on olemas kõik vajalikud komponendid tallede toitmiseks.

Täispiimaasendajat valmistatakse umbes neli tonni aastas ja kogu toodang lähebki suuremalt jaolt saartele, eriti rohkesti muidugi Saaremaale, kus lambaid kõige rohkem.

Täispiimaasendaja asendab tallele emapiima

Kuressaares müüakse tallede täispiimaasendajat Taluapteegis. Veterinaar Jüri Hioväin teab, et näiteks möödunud talvel oli selle kauba järele eriti suur nõudlus ja küsiti isegi veel pärast jaanipäeva, kui Türil oli tootmine juba lõpetatud. Häda korral aitas siis kutsikate emapiima asendaja.
Aga tänavu on esialgu varutud 20 kotti ja umbes pooled nendest juba ära müüdud.

“Täispiimaasendaja asendab küll talledele emapiima, aga paraku ei sisalda see nii vajalikke immuunkehi, mida leidub ainult emapiimas,” selgitab Jüri Hioväin. Esimesed tunnid pärast poegimist on talle edaspidises elus kõige tähtsamad ja seepärast oleks hea, kui saaks pigistada kas või pisut ternespiima ema udarast ning see tallele suhu saada. Pärast aitab hädast välja juba piimapulber.

Tallele peab süüa andma iga 3–4 tunni tagant, et ta keha oleks pidevalt soe. Juhendi järgi tuleb 200 grammi pulbrit ühe liitri vee kohta segada soojas (40 °C) vees. Kui vesi on liiga kuum, läheb pulber kokku.
Üldiselt joob tall korraga ära ühe klaasitäie või nii palju, kui ta ise tahab – ega loomad tavaliselt liiga palju joo.

Aga eks muidugi iga lambakasvataja teab oma kogemuste põhjal ise, kuidas on kõige parem. Lehmapiima kohta arvab Hioväin, et see on lehmalapsele kõige parem toit ja kitsepiim jälle kitselapsele.

This entry was posted in . Bookmark the permalink.