Saaremaa ökokülas võeti kasutusele uus lambakasvatustehnoloogia

8. aprill 2008 Oma Saar

Loe kommentaare | Kommenteeri

Saaremaa ökoküla võttis kasutusele lammaste elektroonilised kõrvamärgid, mis võimaldavad nüüdisajastada lambakasvatust tervikuna. Elektrilise kiibi abil saab lihtsamini jälgida loomade kasvudünaamikat, salvestada vajalikke andmeid, neid analüüsida ja üldse efektiivsemalt Saaremaale iseloomulikku tootmisharu arendada.

Uus-Meremaa ettevõttelt Tru-Test imporditud loomakaalusüsteemid on ökotalus häälestatud ja peatselt võetakse need praktilisse kasutusse. Samas vahendab Saaremaa ökoküla maailmatasemel loomakaalusüsteeme kõigile, kes asja vastu huvi tunnevad.

Lõmala farmi juures vastsoetatud seadme arvutisse andmeid sisestades ütles lambakasvatusspetsialist Koit Kull, et taoline kaal on Balti riikides esimene ja terves Euroopas võib selliseid seadmeid üles lugeda kahe käe näppudel.

“Arvutisse saame sisestada absoluutselt kõik vajalikud andmed lamba kohta– mis tõugu lammas on, kas utt või jäär, looma ema ja isa andmed, millisest karjast ta on jne. Elektroonilise kõrvamärgi abil tuvastab kaalu arvuti looma ära ja edasine on juba lihtne, kuna iga looma kohta on arvutis andmebaas olemas,” märkis Koit Kull.

Kaalu on väga lihtne ka transportida. Kergekaalulist seadet võib vedada kas ATV, sõiduauto või mõne muu mootorsõidukiga. Karjamaal loomi kaaludes salvestab arvuti automaatselt looma kaalu ja arvutab sealjuures välja ka lamba juurdekasvu. Arvutiga võib prognoosida isegi päevade arvu, kui palju aega võiks minna ühesugust söödaratsiooni kasutades, et loom saavutaks nii- või naasuguse kaalu.

“See on väga täiuslik süsteem, mis teeb lambapidamise oluliselt lihtsamaks. Efektiivsus on kogu majandamise alus,” tähtsustas Koit Kull uue seadme kasutuselevõttu.

Kogenud lambakasvataja arvates võimaldab uus süsteem kogu tootmistsüklit kiiresti ja lihtsalt analüüsida. Sama riistapuuga saab kas või kogu karja inventuuri ära teha.

“Alati ei pea selle süsteemiga kaaluma. Sellega saab lihtsalt ka inventuuri ära teha. Enne oli nii, et pidime kõrvanumbreid käsitsi puhastama ja neid uurima. Nüüd aga registreerib arvuti kõik kiiresti ja korralikult ära,” tundis Koit Kull tehnilise progressi poole liikumisest heameelt.

Maailmatasemel tehnoloogiad hakkasid Koit Kulli huvitama kaks aastat tagasi Inglismaal. “Saime sealt endale Rappa aiad, mida nüüd edukalt kasutame. Tutvusime ka Prattley firma toodanguga. See firma teebki lammastele ja veistele niisuguseid mobiilseid seadmeid,” teavitas Koit Kull.

This entry was posted in . Bookmark the permalink.