Propageerida loodussõbralikku ettevõtlust ja traditsioonilist elustiili

17. september 2010 Saarte Hääl

Kliki ja vaata pilti suuremalt
SUVEVILSANDLASEST FIRMAJUHT: Kui enamik inimesi käib suvel Vilsandil puhkamas, siis Koit Kull võtab suvised reisid saarele ette töö pärast – AS-i Saare Ökoküla lambad aitavad pügada Vilsandi rannaalasid. Foto: Raul Vinni

AS-i Saaremaa Ökoküla kodulehel on just selle lausega kokku võetud ökoküla majandamise põhimõte, mida toonitas eelmisel laupäeval ETV ekraanil olnud saates “Sõida maale” ka muhulannast saatejuht Jana Rand.

“Tundub küll veidi idealistlik, kuid näib, et töötab,” järeldas saatejuht lugu sisse juhatades. Nõnda siis leidsid AS-i Saaremaa Ökoküla tööd-tegemised taas üleriigilises pressis kajastamist. Maakonna suurima lambakasvatusfirma, mille teine haru on puhkemajandus, töötulemused ongi ju seda väärt, et neist ka laiemale üldsusele teada anda.

Saarte Häälgi on ökokülas ette võetud uuendustest lugejaile aeg-ajalt teada andnud. Seekord püüame Lääne-Saaremaal ettevõtlust edendavast firmast ülevaatlikuma pildi anda. Mis tagab ettevõtte tulemuslikkuse? “Me kõik koos arutame eelarve läbi, vaatame tulud ja kulud üle, püüdes efektiivsemalt töötada ja ettevõttele rohkem raha teenida, et suurendada oma võimalusi,” ütles Saaremaa ökoküla tegevjuht Koit Kull.

Peagi jõuab kätte see kuupäev, mil ekspordiks välja valitud 400 lammast Saksamaale viimiseks suurele veokile laaditakse. Müügiks minevad lambad on juba põhikarjast eraldatud. Kontrollkaalumise põhjal on loomad gruppidesse paigutatud. “Vastavalt sellele suuname nad erinevatele karjamaadele või anname neile lisasööta,” selgitas Koit Kull.

Alustati 25 lambaga

11 aastat tagasi Leisist Leida Krummi käest ostetud 25 lambaga alustas AS Saaremaa Ökoküla oma tegevust. Nüüdseks on põhikarjas enam kui tuhat villakera. Ökoküla on üks neist maal ettevõtlust edendavatest firmadest, tänu kellele on külapilt muutunud palju korrastatumaks, rannikualad saanud puhtamaks ja nii välis- kui ka kodumaised külalised on saanud nautida puhkust looduskaunis rannakülas. “Mul on siiralt hea meel, et Lõmala, Toomalõuka ja Lahetaguse piirkond nooreneb ja areneb. Eks Saaremaa ökoküla on ka sellele kaasa aidanud. Meie kant on tõesti fantastiline. Seda soosib ka üldine foon,” mõtiskles Koit Kull.

Umbes 250 meetri kaugusel merest on Lahetaguse rannakülas uus turismimagnet Saaremaa stiilis rookatusega palkidest puhkemaja. “Ajaloolise kesta sees on olemas kõik mugavused, mida heaks olemiseks vajad: täisvarustusega köök, saun, kolm magamistuba ja avar elutuba kaminaga,” on lugeda ökoküla kodulehelt. Ökoküla Niidi talus on võimalik majutada 25 inimest. Suvel, kui saab kasutada ka aita ja talumaadel telkida, võtab peremees Mati Rahnik vastu rohkemgi külalisi. Ja mis samuti ühele mereäärsele turismitalule kohane – külalised saavad ise suitsukala valmistamisel oma oskused proovile panna ja peremees võib soovijaile kalapüügiretkegi korraldada või huvilised väikesaartele viia.

Äriidee on end õigustanud

Pärast 11 tegevusaastat tunneb Koit Kull rahuldust, et 1999. aastal välja käidud äriidee on korralikult vilja kandma hakanud. Möödunud aastal loendati Eestimaal 71 300 lammast. Neist üle poole on mahelambad. Mahelambakasvatust arendab ka Saaremaa ökoküla. Töö efektiivsemaks muutmine aitab langetada liha omahinda ja võimaldab karja suurendada ning tööjõudu kokku hoida. Saaremaa ökokülas tuleb enam kui tuhandepealise karja eest hoolitsemisega toime seitse töötajat. Koit Kulli sõnul annavad kõik kollektiivi liikmed oma panuse firma edusse.

Lambafarmi juhataja ametis on energiline Helen-Liilia Eller, kolmeliikmelist mehaanikameeste üksust juhib Taavo Piirsalu. 2004. aastal võttis Saaremaa ökoküla esimest korda kasutusse RAPPA elektrikarjuse. Juba esimestest katsetustest oli selge, et tegemist on millegi enama kui lihtsalt elektrikarjusega. Lääne-Saaremaa rannakarjamaadel toimuvat käisid
uudistamas paljud loomakasvatajad, kes pärast tehnoloogiaga tutvumist tahtsid endale samasugust aeda. Nõnda saigi Saaremaa ökokülast RAPPA Fencing LTD ametlik esindaja Baltimaades.

Lisaks elektrikarjustele vahendab ökoküla maailma ühe juhtiva kergekaaluliste automatiseeritud juhtimis- ja kogumissüsteemide tootja Prattley Industries Ltd toodangut. Selle Uus-Meremaa firma paindlikud lahendused kiiresti teisaldatavate kogumisaedadega automaatsete jagamis- ja kaalusüsteemidega võimaldavad leevendada tööjõuvajadust erineva suurusega farmides. Samuti saab ökoküla vahendusel soetada endale Uus-Meremaa ettevõtte TRU-TES kaalumise süsteeme.

Ökoküla on nagu näidismajand, kus uudse lambakasvatustehnoloogiaga on tutvumas käinud nii Eesti, Läti kui ka Leedu lambakasvatajad. Ilma elektroonilise lammaste sorteerimise süsteemita ei oskaks Koit Kull lambakasvatust enam ette kujutadagi. “Selle süsteemiga annab hästi efektiivselt tegutseda, saamaks lammastelt kogu vajamineva informatsiooni. Kaaluarvuti teeb kogu töö meie eest ära,” viitas tootmisjuht süsteemi kasutegurile.

Kõige kvaliteetsema-maitsvama liha saab lambalt eluskaaluga 40–50 kilo. Kogenud lambakasvatajad oskavad oma hoolealuseid niisugusesse konditsiooni viia. Selles kaalus lamba eest makstakse ka kõige rohkem.
Ökoküla turustab ka tõuloomi: Eesti tumedapealisi ja Suffolki tõugu lambaid. Kvaliteetsed nüüdisaegsed seadmed võimaldavad täpselt jälgida ka kõiki neid näitajaid, mida tõuaretuses vaja teada.

This entry was posted in . Bookmark the permalink.