Eile tutvustati Lõmalas Saaremaa Ökokülas ainulaadset lammaste kaalusüsteemi. Uudistama olid tulnud ka lambakasvatajad Lõuna-Eestist.

11. juuli 2008 Oma Saar

UTED-JÄÄRAD ERALDI: Lambakasvatajate seltsi tegevjuht Külli Vikat tutvub uue kaalusüsteemiga.

Ökoküla tegevjuht Koit Kull demonstreeris huvilistele, kuidas masin sorteerib uted jääradest. Kõigepealt tulid lambad mööda koridori ning seejärel astusid kaalule. Sel momendil võis ekraanilt lugeda peale lamba kaalu ka kõiki teisi andmeid looma kohta, isegi seda palju ta keskmiselt päevas juurde võtab. Kui kaalul olev utt oli kaalutud, avas masin ühe värava, kui kaalul olev loom oli jäär, suunati ta teise aedikusse. Targa masina abil saab sorteerida loomi nii soo, kaalu kui ka vanuse järgi.

Kaalu arvuti tuvastab elektroonilise kõrvamärgi abil looma ja edasine on juba lihtne, kuna iga looma kohta on arvutis andmebaas olemas. “See süsteem, mida praegu näete, on umbes kolmesajale lambale, kuid on võimalik ka suuremaid ja väiksemaid muretseda,” ütles Koit Kull, kellel endal on Lõmala farmis hetkel koos talledega umbes 1200 lammast.
“Selline süsteem tasub juba enda tervise hoidmise pärast ära,” ütles Kull, täpsustades, et iga talunik peab muidugi ise teadma, kui suurt süsteemi tal vaja läheb.

“Jah see masin teeks lammaste kaalumise lihtsamaks,” rääkis lambakasvataja Ell Sellis Põlvamaalt. Sama meelt ja süsteemi kasulikkuses oli veendunud ka Eesti lambakasvatajate seltsi tegevjuht ja aretusspetsialist Külli Vikat.

“Taolisest masinast oleks väga palju abi ja selle peaks kindlasti muretsema,” ütles Põlvamaa lambakasvataja Kaido Ilves, kellel on ka tuhandepealine kari. “Muidu karjast ikka õiget ülevaadet ei saa,” märkis ta.
“Ka saarlaste huvi uue tehnoloogia vastu on suur,” nentis Koit Kull, lisades, et seadme on omale ostnud juba OÜ Liivalammas ning suurt huvi tunnevad ka Lõuna-Eesti lambakasvatajad.

Kuigi investeering taolisesse kaalusüsteemi ei ole väike, tuleks asja vaadata pikas perspektiivis. Kulli sõnul maksab täna inimtööjõud palju rohkem. “Mis maksab inimtööjõud, mis maksab aeg ja oma tervis,” nendib ta.

“Täna saab meil sisuliselt üks naisterahvas tuhande lamba kaalumise ja sorteerimisega hakkama,” tõi Kull näite efektiivusest.
Kaalu on väga lihtne ka transportida. Kergekaalulist seadet võib vedada kas ATV, sõiduauto või mõne muu mootorsõidukiga. See teeb loomade kaalumise kergeks ka karjamaal.

“See on väga täiuslik süsteem, mis teeb lambapidamise oluliselt lihtsamaks. Efektiivsus on kogu majandamise alus,” tähtsustas Koit Kull uue seadme kasutuselevõttu.

This entry was posted in . Bookmark the permalink.